Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Blog

Tibetská vlajka, vlajka plná emocí


Tibetská vlajka je jednou z mála vlajek na světě, která dokáže vzbudit silné emoce. Je působivá a zajímavá, mezi ostatními vlajkami zcela jedinečná.

 

Kde se vzala vlajka Tibetu?

TibetTibetská vlajka (respektive vlajka tibetské exilové vlády, protože samostatný Tibet v současnosti neexistuje,) vznikla v první polovině 20.století. Zajímavostí je, že její první podoba vznikla jako sloučenina několika tibetských vojenských vlajek. Představil ji 13. dalajláma (Thubtän Gjamccho), který mimo jiné vyhlásil roku 1913 Tibet republikou.

 V roce 1955 byla tato současná podoba 14. dalajlámou ustanovena jako oficiální vlajka Tibetu. A o čtyři roky později, 1959, byla vlajka na celém území Číny zakázána. Navzdory tomu jde v současné době o jednu z nejrozšířenějších vlajek na světě.

 

Jakou má tibetská vlajka symboliku?

Uprostřed vlajky je bílý trojúhelník symbolizující zasněženo horu. Nad ním se rozprostírá tmavě modré nebe s velkým zářícím sluncem na vrcholu hory. Slunce symbolizuje štěstí a blahobyt všech živých bytostí v Tibetu.

Oblohu rozděluje šest červených paprsků, které zastupují šest původních tibetských kmenů (Se, Mu, Dong, Tong, Du a Ra). Tyto pruhy přes oblohu symbolizují stálou ochranu duchovních nauk a světského života.

vlajka tibet

Na úpatí hory sedí dva sněžní lvi s hořící hřívou, symbol sjednocení duchovního a světského života. Ve svých tlapách drží tříbarevný drahokam, jenž zastupuje Buddhu, dharmu a sangu („komunita“). U nohou jim leží dvoubarevný drahokam představující správné chování založené na budhistických ctnostech.

Vlajka je lemována ze tří stran zlatým (žlutým) rámečkem – symbol Buddhova učení. Strana bez lemu vyjadřuje otevřenost Tibetu vůči nebudhistickému učení.

 

Akce Vlajka pro Tibet

Mezinárodní akce na podporu samostatného Tibetu se koná každý rok vždy 10.března – na výročí Tibetského národního povstání (povstání odpůrců čínského komunistického režimu propuklo 10.března 1959. Bylo při něm zabito přes 86 tisíc Tibeťanů).

Akce vznikla v polovině 90. let v západní Evropě, vyjádření sympatií probíhá převážně formou vyvěšení tibetské vlajky. V České republice se poprvé oficiálně konala v roce 1996. Roku 2018 se do ní zapojilo na 737 měst a obcí a 106 škol. Mnoho lidí sympatizujících s Tibetem si 10.března pověsí symbolicky vlajku do okna...  Zkuste to také.

 

Jaké tibetské vlajky nabízíme u nás?

tibetská vlajkaNaše tibetské vlajky dovážíme z Nepálu. Jsou vyráběny tibetskými exulanty v indické Dharamsale (sídlo tibetské exilové vlády).

Jsou ručně tištěné. Snažíme se dovážet všechny velikosti, ovšem tibetské vlajky nejsou vždy snadno k sehnání. Obvykle máme na výběr bavlněné, které se skvěle hodí do interiéru, a polyesterové, které se vyznačují lepší odolností vůči počasí. Skvěle se tak hodí na venkovní použití.

Vybrat si můžete zde - vlajka tibetu!

 

vlajka tibetu

Nyní už víte, co přesně tibetská vlajka symbolizuje, kde se vzala a jak se to s ní má.

A víte, že 10. března patří tibetská vlajka do okna.

Půjdete do toho s námi?

Datum: 16. září 2018, autor: Michal Tomeš

Doprava zdarma při objednávce nad 1000 Kč
Dárek ke každé objednávce

Kontaktní adresa

Orient shop Omtara
Střížov 10
Drahanovice
783 44

Velkoobchodní sekce

Sociální sítě

Přejít na stránky olomouckeorient.cz
Všechna práva vyhrazena Orient shop Omtara 2014