Sárong, pareo, šátek na pláž. Různá jména pro jednu věc – designový kus látky. Většinou jsou sárongy z rayonu, bavlny či hedvábí a v dokonalé velikosti 160 x 120 cm, která vám umožní s ním hezky čarovat...
Trošilinku historie. Sárongy vznikly v jihovýchodní Asii (v oblasti Jávy) před mnoha a mnoha lety a dodnes jsou oblíbeným oděvem nejen žen, ale také mužů. Vlastně v Asii především mužů... Tradiční sárong si můžete představit jako kus většinou kostkované látky, do které je asijský muž šťastně zamotaný a zpravidla chytá ryby.
V různých kulturách je sárong chápán trošku jinak, například v Malajsii mají zdobené sárongy u mužů význam při pátečních modlitbách. Na Srí Lance jsou naopak sárongy považovány za oblečení mužů z nižší vrstvy… U nás to asi ještě nějakou dobu potrvá, než se na muže v sukénce přestane okolí dívat vysoce podezíravě...
Ačkoli se tradice v Asii příliš nemění a sárongy zaujímají svá stabilní místa, na západní straně světa obliba sárongů stále roste. Sárongy sice v 60.letech byly už jednou na vrcholu, ale jejich popularita trochu uvadla. Poslední dobou ovšem zažívají značný come back. Zcela zaslouženě.
Sárongy či parea, tak jak je známe, se (naštěstí) moc těm tradičním příliš nepodobají. Většinou jsou plné jásavých a sytých barev a fantastických motivů. Asi nejrozšířenějším způsobem zdobení bývá batika a razítkovací technika. U nás sárongy většinou mívají střapce, ale není to podmínkou.
Parea jsou populární díky své všestrannosti a široké nabídce designů. Díky jednoduchému pruhu pevné látky můžete vyčarovat vše - od stylové sukně po dokonalý přehoz přes kočárek či veselou dečku k vodě. Sárong oceníte jak v létě, tak v zimě – není neobvyklé nosit sárong coby šálu či barevný doplněk ke kalhotám. Sárongy najdou své místo také jako bytové dekorace či praktický pomocník při výletech (takový sárong plný hub, to je!)…
Ze sárongu vykouzlíte mnoho. Od sukně až po šaty. Ale lépe jednou vidět než stokrát přečíst!
Samozřejmě možností máte téměř nekonečně mnoho. Ale asi nejčastěji se setkáte s těmito třemi jednoduchými variantami!
Jeden sárong, trocha šikovnosti a máte celý šatník. Máte dovádivou náladu na krátkou suknýku? Nebo vás přepadl chladný podvečer a je třeba obléci dlouhou? Žádný problém - máte to jen ve svých rukách a můžete vykouzlit praktickou, jednoduchou a přesto efektní sukni. Stejně tak si můžete vytvořit několik typů pohodlných šatů. Dokonce i kalhoty s halenkou se vám snadno podaří!
Protože většinou je sárong ušitý s rayonu, starost o něj je vcelku jednoduchá. Obecně se doporučuje práti v ruce ve vlažné vodě, lehce vyždímat a sušit ve stínu (úplně správné sušení je obřadně položený sárong na ručníku ve stínu, protože pověšením se ničí rayonová vlákna...) Sárong jistě zvládne i pračku na ruční praní bez dramatického odstředění a následné sušení ve stínu. Doporučujeme při praní používat ocet. Budete-li sárong žehlit, pak
nastavte velmi nízkou teplotu.
Sárongů je věčný nedosatatek. Je to dáno i tím, že se sárongy docela složitě v Indii a Thajsku nakupují, bývávají věčně vyprodané a někde najít pěkné a kvalitní je úkol docela náročný. Tak jsme hodně rádi, že vám teď aktuálně můžeme nabídnout tyto sárongy!
(celou naši nabídku sárongů si prohlédněte ZDE)
Teď už víte, odkud se vzal sárong a co všechno a jak z něj lze udělat.
A co vy? Máte nějaký svůj tajný tip? Podělte si s námi!