Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Blog

8 praktických rad, jak prát rayon (viskózu)


Rayon, viskóza. Jak na to praní?

Rayon, viskóza, umělé hedvábí – jedno a totéž. O co jde se dočtete v našem článku Co je viskóza, rayon a umělé hedvábí? (ale pozor, po přečtení se vám může obrátit svět „umělých“ vláken vzhůru nohama!) Ale teď – máme pro vás tipy, jak oblečení z viskózy (rayonu) prát.

 

Dobrá rada číslo 1

Hned zezačátku je dobré vědět, že časté praní viskozovému oblečení škodí. Namáhají se mu vlákna. Je ověřeným faktem, že nikdy neprané šaty vydržely o něco déle než ty prané. Tedy pozor - nekousejte kornoutek zespod dokud nesníte celou zmrzlinu! A když už se pustíte do velkého prádla, postupujte dle dalších instrukcí.

 

Dobrá rada číslo 2

Nebojte se. Použijte pračku. U každého oblečení z Orientu je vždy uvedeno praní v ruce. My to také tak uvádíme u každého oblečení – praní v ruce. Ale ruku na srdce, kdo by to dělal (ale pssst, k ničemu vás nenabádáme!). Dobrá zpráva je, že viskóza pračku vydrží. Ovšem pozor! Program Ruční praní na 30°C a hlavně neždímat! NE-ŽDÍ-MAT.

 

Dobrá rada číslo 3

Když se budete moc bát, perte ručně. Pěkně přiměřeně vlažnou vodou (30°C), trošku pracího prášku. Viskozovou sukýnku (třeba jednu z těchto viskózových letních sukní) jemně masírujte v bublinkové lázni. Žádné karate! Jemná masáž!

 

Dobrá rada číslo 4

Nesnažte se o stonewash (Stonewash, když se šaty perou s kameny). Viskozove oblečení neperte s ničím jiným než… s viskozovým oblečením. A teda ještě pracím práškem. Hrubější látky by mohly jemné viskózové víly doslova potrhat a polámat vlákna.

 

Dobrá rada číslo 5

Mokré viskozové oblečení obřadně vytáhnout. Protože jsou vlákna poměrně křehká a jemná, speciálně když jsou mokrá, nikdy je neždímejte. Žádné rolování do ruličky a ždímání vody! Zlehka protřepat. Oblečení pěkně pověste (ne na přímé slunce) a nechte okapat.

 

sušení viskozy

 

Dobrá rada číslo 6

Jestli vám nedělá dobře pohled na kapající viskózové šaty pověšené na šňůře, můžete je položit mezi dvě osušky na zem. Až se trošku prosuší, můžete je dosušit pověšené. Ale upřímně, moc lidí to nedělá. Dalo by se říct, že je to pouze čistě teoretická rovina možnosti sušení křehkých vláken...

 

Dobrá rada číslo 7

Hlavně nikdy nepoužívejte sušičku! Mohli byste vytáhnout něco, na co by byl opravdu smutný pohled.

 

Dobrá rada číslo 8

Až je oblečení suché, nastává krize. Možná bude zmačkané. Možná bude vypadat, jakoby se několik dní kutálelo z kopce a pak ho přejel kombajn. Dobrá zpráva je, že žehlička je kamarád. Nastavte nejnižší stupeň, oblečení obraťte. Lícem na rub. Nebo rubem na líc? No… žehlete tu stranu, kterou obvykle nosíte směre na vás cool. Vyzkoušejte nejdřív na málo exponovaném místě!

 

Nebylo to tak strašné, že? Starost o viskózové oblečení se mnohdy démonizuje. Ale jak sami vidíte, je to brnkačka. A to je jedině dobře, protože viskózové oblečení je mimořádně příjemné na nošení. Navíc nabízí mnohem větší prostor pro barvy a vzory než třeba bavlněné oblečení! Koneckonců, mrkněte na náš článek Co je viskóza, rayon a umělé hedvábí, kde jsme se kladům (i záporům) viskózového oblečení věnovali podrobněji!

 


Takže abychom si to shrnuli. Oblečení z viskozy můžete prát opatrně v pračce, nesušit v sušičce, ale pověšené. A můžete jej zlehka žehlit. A hlavně si dávat pozor na mechanické poškození vláken (ždímání, tahání,…).


 

 

Datum: 23. únor 2019, autor: Michal Tomeš

Doprava zdarma při objednávce nad 1000 Kč
Dárek ke každé objednávce

Kontaktní adresa

Orient shop Omtara
Střížov 10
Drahanovice
783 44

Velkoobchodní sekce

Sociální sítě

Přejít na stránky olomouckeorient.cz
Všechna práva vyhrazena Orient shop Omtara 2014