Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Blog

Symboly budhismu - 8 šťastných kousků


Osm příznivých symbolů používají (nejen) budhisté po celém světě. A to jak při duchovních záležitostech, tak i v běžném životě. Najdete je na předmětech běžné denní potřeby stejně jako na zdech chrámů. Mají svůj význam, své postavení a poskládání. Podívejme se ale na to, co jednotlivé symboly znamenají

Osm příznivých symbolů - kde se vzaly

Původně starodávná indická záležitost, kterou si budhismus vypůjčil, upravil a domestikoval. Indické tradice necháme ale tentokrát bokem (omezíme se jen na název v sanskrtu) a mrkneme na to z budhistického pohledu.

Tož začalo to tak… Dle legendy za sedmero horama dostal novopečeně osvícený Buddha těchto 8 symbolů jako dar od bohů. Asi jako Ježíšek dostal dárky od tří králů...

 

Slunečník (v sanskrtu čhatra) slunčeník, 8 symbolů budhismu

Je překvapivě opravdu slunečník. Baldachýn, jezdecká stříška, zkrátka věc, která je nad hlavou a chrání před sluncem. Tedy v přeneseném významu před utrpením, nemocemi, překážkami. Ochranný symbol. Většinou bývá bílý či žlutý (zlatý), kupole - stříška odkazuje na moudrost, stuhy, lem a pentle na soucit.

Ovšem slunečník nemusí být nutně zobrazován jako tyčka s rozvinutou střechou – obzvláště v architektuře bývá pojatý spíše jako stříška různých tvarů. Slunečník bývá často vyobrazen na papírových lampionech.

 

Zlaté ryby (v sanskrtu suvarnamatsja)zlaté rybky, osm symbolů budhismu

Ačkoli přání neplní, je to velmi oblíbený symbol. Jak by taky ne, když znamená štěstí a svobodu. Symbolizují také, že živé bytosti praktikující dharmu, se nemusí bát utopit v oceánu utrpení – mohou se volně pohybovat (znovuzrodit). Zajímavé je, že ty zlaté rybky jsou kapři, kteří se těší posvátné úctě pro svou krásu, velikost a dlouhověkost. Holt jiný kraj, jiný mrav. Zlaté rybky bývají také často vyobrazeny na lampionech.

 

Číši s pokladem (v sanskrtu kalasha) nádoba s pokladem

By chtěl každý. Nekonečné poklady a bohatství. Můžete neustále nabírat a pořád tam bude nekonečně mnoho. V přeneseném významu ale znamená učení Buddhy, které je nekonečné bez ohledu na to, kolik učení se již z nádoby vzalo. Tento symbol, bohužel, můžeme nabídnout snad jen ve formě výšivek na nepálských taškách

 

Lotos (v sanskrtu padma) lotos, osm symbolů budhismu

Symbolizuje čistotu těla, mysli a řeči. Taková orientální lilie, čistá a jemná. Lotos má kořeny v bahně, ze kterého vyrůstá – metafora pro pozemskou touhu (to bahno). Nad vodou vykvétá čistý květ.

Budhismus dále rozlišuje počet okvětních lístků a barvu, nejčastější je ovšem bílá. Lotosový květ bývává také často znázorňován v podobě trůnu či jako květina v ruce. Nejčastěji se s lotosem setkáte v bižuterii, konkrétně v přívěškách a amuletech, ale také se dá najít v různých podobách například v samolepkách.

 

Pravotočivá ulita (v sanskrtu sankha) mušle shanka

To je taková hlásná trouba s všeprostupujícím zvukem dharmy. Takový trochu budhistický budíček - do všech stran volá buddhovo učení a podporuje žáky ve vytrvalosti a probouzí je z nevědomosti, udržuje je bdělé a čilé.

Bývá pravotočivá (po směru hodinových ručiček), bílá, s otvorem na foukání. Někdy se zobrazuje zdobená. Občas se nám podaří ji z Nepálu jako symbolický rituální předmět dovézt.

 

Nekonečný uzel (v sanskrtu šrivatsa) nekonečný uzel

To je trošku zamotaný symbol. Nemá začátek ani konec, tak, jako buddhova moudrost a soucit. Propletenost a nekonečnost symbolizuje také spojení moudrosti a soucitu, duchovního a materiálního světa, symbol vzájemného vznikání a zanikání.

Pro svůj význam a líbivou podobu je jedním z top symbolů, které se často vyskytují na různém oblečení, šperkách či dekoracích.

 

Praporec vítězství (v sanskrtu dhvaja)praporec vítězství

Symbol Buddhova osvícení, jeho vítězství nad zmarem a pokušením. Překonání pozemských slastí pomocí moudrosti a soucitu. Často je umístěn v chrámech a klášterech a mívá různou podobu a tvar. Zajímavostí je, že podobné praporce se běžně používaly u pradávných „indických“ vojsk.

 

Kolo (dharmy) (v sanskrtu dharma)kolo dharmy

Symbolizuje výuku dharmy, Buddhova učení, které dal Buddha do pohybu. Předávání Buddhova učení se dá chápat jako točení kolem dharmy. Často je kolo dharmy součástí vlajek a znaků asijských států. Najdete jej například na různých kapsičkách a peněženkách.

 

A je to. Osm příznivých symbolů máme za sebou. A co s tím? Ideálně se obklopit všemi. Nebo si alespoň vybrat a udělat si svého oblíbence. Za nás to jsou Zlaté rybky.

A co si vyberete vy?

Datum: 18. leden 2019, autor: Michal Tomeš

Doprava zdarma při objednávce nad 1000 Kč
Dárek ke každé objednávce

Kontaktní adresa

Orient shop Omtara
Střížov 10
Drahanovice
783 44

Velkoobchodní sekce

Sociální sítě

Přejít na stránky olomouckeorient.cz
Všechna práva vyhrazena Orient shop Omtara 2014