Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Blog

Pohodlí jako v (organické) bavlnce


Co je organická bavlna? V čem se liší a proč má smysl ji podporovat? Kde se vůbec bavlna vzala? Vše se dozvíte v tomto strhujícím bavlníkovém článku.

 

Co je vůbec bavlna?

Bavlna se získává z vláken ze semen bavlníku (Gossypium). Bavlníků je asi 40 druhů, jsou to krásné keře a stromy, které se ve velkém pěstují v teplejších oblastech světa. U nás si bavlník můžete vypěstovat také, ale pouze jako pokojovku či přenosnou rostlinu – mráz bavlníky nepřežijí. Představy, že si vytvoříme tričko z vlastního bavlníku se tedy nejspíše musíme vzdát.

 

organická bavlna

 

Odkud se bavlna vzala?

Bavlněné oděvy lidé nosili už před více než 7000 lety. Dokládají to archeologické nálezy z Egypta, Mexika a Pákistánu. Do Evropy se bavlna začala dovážet pravděpodobně z Indie, od 10. století se začala pěstovat i zpracovávat ve Španělsku.

Až do poloviny 18. století nebyla bavlna v Evropě natolik rozšířenou tkaninou. Látky se vyráběly převážně z vlny, okrajově pak z konopí a lnu. Ruční zpracování bavlny bylo velmi náročné, zvláště oddělování jemných vláken od semen.

Změna přišla s vynálezem odzrňovacího stroje. Následovalo zakládání přádelen bavlny  - první byla založena roku 1771 v Anglii, první přádelnou bavlny na našem území a zároveň v celé střední Evropě byla továrna ve Verneřicích na Děčínsku. Od konce 18. do konce 20. století pak produkce bavlny vzrostla téměř stonásobně.

 

šaty z bavlny

 

Proč právě bavlna?

Bavlna je na dotyk jemná a příjemná, ale zároveň je poměrně pevná a odolná. Má velkou schopnost nasávat tekutiny, tedy i pot, snáší dobře i časté praní.  Pro tyto vlastnosti jde stále o jeden z nejoblíbenějších materiálů pro výrobu oděvů.

 

Největšími producenty bavlny jsou dnes Čína, Indie, USA a Pákistán. Pěstování bavlny stále patří mezi aktuální, poměrně kontroverzní, témata, v souvislosti se kterými se hovoří o práci dětí a mladistvých, nadměrném používání škodlivých pesticidů, spotřebě vody, díky které vysychají vodní zdroje a v neposlední řadě jde i o velmi diskutovatelné téma geneticky modifikovaných rostlin.

 

V čem je jiná organická bavlna?

Jedná se o geneticky nemodifikované rostliny, jejichž pěstování musí splňovat určité ekologické zásady. Nesmí se například používat syntetická hnojiva, postřiky ani pesticidy, využívá se střídavé pěstování, aby si půda odpočinula… Jde zkrátka o produkci co nejšetrnější k životnímu prostředí i bavlníkům samotným.

 

šaty organická bavlna

 

Organická bavlna na našem eshopu

Spolupracujeme s nepálskými výrobci, kteří šijí své výrobky z certifikované organické bavlny. Cerifikátem všeobecně známým jako GOTS (Global Organic Textile Standard) dokládají minimálně 75% obsah organické bavlny ve svých výrobcích. Zbylých 25% tvoří obvykle elastan, viskóza či recyklovaný polyester.

Z organické bavlny u nás najdete především šaty s dlouhým rukávem a šatovky Kromě radosti z krásného designu tak můžete mít i dobrý pocit, že po koupi tohoto oblečení není vaše ekologická stopa na zemi tolik devastující.

 

šaty z organické bavlny

 

Výrobky z „obyčejné“ bavlny?

Faktem je, že ekologické zemědělství i jen šití z certifikovaných organických materiálů, je dnes stále ještě dost nákladnou záležitostí a ne každý výrobce v Nepálu si ji může dovolit, i když by mnozí rádi.  Život obchodníka v Nepálu není právě jednoduchý a každý se musí ohánět, aby uživil sebe i svoji rodinu. Nakupujeme proto i u těchto výrobců, protože víme, že svoji práci dělají poctivě a rádi, a třeba i díky naší podpoře budou jednou i oni moci šít z ekologicky šetrnějších materiálů.

 


 

Teď už víte, kde se bavlna vzala. A že pěstování bavlny není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát - a právě proto je dobré podporovat procudenty, kteří jdou cestou organického a přírodního zemědělství. Stejně tak jako nezanevřít na drobné dílny a producenty, kteří ještě nemají tu možnost vyrábět z organické bavlny. A ačkoli to bude dlouhá cesta, první kousky již jsou tady :-)

 

šaty organická bavlna

šaty organická bavlna

šaty organická bavlna

šaty organická bavlna

 

Datum: 11. říjen 2019, autor: Hana Tomeš Filipi

Doprava zdarma při objednávce nad 1000 Kč
Dárek ke každé objednávce

Kontaktní adresa

Orient shop Omtara
Střížov 10
Drahanovice
783 44

Velkoobchodní sekce

Sociální sítě

Přejít na stránky olomouckeorient.cz
Všechna práva vyhrazena Orient shop Omtara 2014