Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Blog

Proč je dobré míti kaftan?


Oděv na pomezí tuniky a šatů, který vždy upoutá pozornost svojí exotickou krásou. To je kaftan.  Kde se vzaly a jak se nosí?

Kaftan červený

Trocha historie ze života kaftanu

Kaftany si lidé oblékají již odpradávna, první doklady o jejich nošení jsou známy už ze starověké Mezopotámie. Svoji popularitu si kaftany postupně získaly v mnoha dalších zemích. Velmi oblíbené byly v Maroku či v Turecku, typické byly také pro ruskou či židovskou kulturu.

 

kaftan starověk

 

Kdy se dostal kaftan k nám?

V Evropě se kaftany objevují až koncem 19. století, konkrétně v roce 1890, kdy si kaftan oblékla na svoji korunovaci Alexandra Fjodorovna, vnučka anglické královny Viktorie. Vzhledem k tomu, že v tu dobu byly oblíbeny především upnuté oděvy, volné a exoticky vyhlížející kaftany se zde zabydlovaly jen velmi pomalu. Průlom nastal ve 20. letech 20. století, kdy se o jejich popularizaci zasloužil francouzský módní návrhář Paul Poiret. V 50. letech pak také Christian Dior, který povýšil kaftany na luxusní večerní róbu.

 

hippies


Kaftany nemohlo samozřejmě nechat bez povšimnutí ani hnutí hippie, které bylo fascinováno veškerou etno a orientální módou a oblečením. Od té doby se popularita kaftanů stále vrací. Oblíbilo si je mnoho slavných osobností, z nichž asi nejznámější jmenujme Elizabeth Taylor, která kaftan oblékla dokonce jako svůj svatební oděv, z pozdější doby třeba Jennifer Lopez nebo Jessica Simpson, která se pro změnu v kaftanu nechala nafotit v těhotenství (tedy kaftany jsou vhodné i pro těhotné!)

 

Jak vypadaly dříve kaftany?

Původně se jednalo o svrchní, především mužský, oděv. Jakýsi kabátec s volnými rukávy, který byl z přední strany propínací. Nosili ho převážně vysocí hodnostáři, býval bohatě zdobený a vlastnit kaftan znamenalo hotové jmění. Postupem let a v různých zemích se podoba kaftanu měnila, vždy se ale jednalo o volný a pohodlný oděv. Dodnes se kaftany těší mimořádné oblibě u mužů v arabských a asijských zemích.

 

Tunika, kaftan nebo kaftanové šaty?

Ani dnes není podoba kaftanu ustálená. Zpravidla se jedná o delší volný oděv, známý též pod názvem kaftanové šaty. Rukávy, resp. látka splývající přes ramena, mohou být kratší i dlouhé, zcela jistě ale nikdy nenajdete kaftan bez rukávů.  Kaftany mají výstřihy rovné, kulaté, do V, upnuté ke krku i dlouhé až na pupík… Rozpory jsou také v délce kaftanu. Někdy je těžké rozpoznat, zdali se jedná o krátký kaftan nebo delší tuniku, neboť právě s tunikami jsou si kaftany velmi podobné. Třeba na fotce níže je indická tunika z viskózy. Mrkněte také na naši nabídku kaftanových šatů na www.indickesaty.cz, kde jsme pro vás zařadili v kategorii Plážové šaty! :-)

 

tunika

 

Z jakého materiálu se kaftany vyrábějí?

Dříve se kaftany vyráběly převážně z vlny, kašmíru, hedvábí či bavlny. V dnešní době už najdete kaftany z nejrůznějších materiálů. Kromě tradiční bavlny třeba z chladivého rayonu či průhledné lehounké šifonové kousky.

bavlněný dlouhý kaftan

Proč si kaftan pořídit?

Jednoznačně nesporné ale zůstávají všechny výhody kaftanu. Jde vždy o pohodlný a velmi působivý oděv. Díky volnému praktickému střihu padne dobře ženám všech typů postav. Nosit ho mohou mladé dívky, zralé ženy i kouzelné stařenky.

Pro svoji vzdušnost je ideálním do horkých letních dnů. Pokud se teple podvlečete, nemusíte se jeho krásy vzdát ani v zimě. S roláčkem a legínami vypadají skvěle třeba bavlněné kaftany.

 

kaftan

 


 

Tak již víte, odkdy se kaftany nosí v Evropě. Že ve světě frčí móda kaftanů už několik tisíc let. Že je to vysoce praktický a mimořádně působivý kousek. A taky víte, kde u nás najdete kaftany.


 

 

Datum: 20. březen 2019, autor: Hana Tomeš Filipi

Doprava zdarma při objednávce nad 1000 Kč
Dárek ke každé objednávce

Kontaktní adresa

Orient shop Omtara
Střížov 10
Drahanovice
783 44

Velkoobchodní sekce

Sociální sítě

Přejít na stránky olomouckeorient.cz
Všechna práva vyhrazena Orient shop Omtara 2014