Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Blog

Japa mala - jakou si vybrat?


Japa mala. Budhistický růženec. Hinduistické korále. Thengwy. Mály, růžence… Takové ty korálky na počítání.  Ano, korálky na provázku. Ačkoli nespasí svět, je dobré je mít. Proč?

 

Hinduismus, budhismus, trochu zmatek a všude japa mala, ...

Nepálská stúpaMaly se objevují jak v tradiční indické mytologii a náboženství, tak i všude mezi budhisty. Protože hinduismus vyrůstal s budhismem bok po boku, pár věcí si navzájem okopírovali. Například maly (nebo třeba mudry či tilky).

Zajímavostí je, že z Indie se maly rozšířily až do Evropy. Ujaly se, trošku pozměnily a frčí teď pod názvem růženec. Stejně tak růžence fungují v celé řadě dalších náboženství (například v islámu mishaba).

 

Japa mala - a k čemu je to dobré?

Tak a teď si to hodně zjednodušíme. Mala se používá především při práci s mantrami (modlitbami, zpěvy). Představte si například mnicha (svatého muže, guru, vašeho souseda, …), který sedí s malou v rukách. Drmolí mantru a točí korálky. Stokrát dokola. Ne, tisíckrát. Malu šudlá pro to, aby se mohl plně soustředit. Koncentrovat mysl na mantru samotnou. Aby ho prostě nerozhodilo okolí. japa mala z rudrášků

Pro nás, běžné smrtelníky, je význam japa maly již trochu jiný. Slouží spíše jako most mezi realitou a duchovním světem. Je ideální pomůckou, která pomáhá zklidnit a zkoncentrovat mysl. Může nám dobře sloužit jako pomocník při meditacích, u jógy či při jiných duchovních praktikách.

Ale koneckonců také jako třeba stylový doplněk bez hlubšího významu. Korále Japa maly jsou mimořádně designově zajímavým kouskem a těší se velké oblibě. Není na tom nic špatného. Naopak.

 

Svět maly není malý

Svět japa maly je ale kapánek složitější. Korálků je totiž celá řada, od jednoduchých až po naprosto sofistikovaná počítadla. A každá mala je pro jiný druh manter, modliteb, zpěvů. A každá větev buddhismu, každá jogínská škola a každá země má svá specifika. No a tak se v tom vyznejte…

Za takový zlatý standart se považuje dřevěná nebo rudrášková mala se 108 kuličkami. Takové koneckonců také dovážíme. Například ale náramek na ruku se 108 kuličkami neuděláte… A co teď? Používá se tedy častokrát počet kuliček dělitelný devíti. Nebo jakékoli jiné číslo, má-li v mytologii, historii či v praktickém užití své opodstatnění.

Jakou si tedy vybrat?

Nejste-li ortodoxní buddhista, neprovádíte různé obřady, zkrátka, nepoužíváte-li malu k jasně cílenému účelu, nemusíte řešit nic zásadního. Nejdůležitější kritérium je pro vás vaše srdce, cit a intuice.

Vyberte si především tu, která vás zaujala. Která vás oslovila. Do které jste se zamilovali. Nenechte si namluvit, že potřebujete fialovou malu se zlatými pagodami, která byla posvěcena v himalájském klášteře. Že máte nějakou blbou. Že to s ní nepůjde. Půjde. Máte dobrou. Máte tu nejlepší. Protože je to vaše mala. Vaše klidná osobní průvodkyně světem chaosu. Mějte ji rádi a chovejte se k ní hezky – to je na tom to nejdůležitější.

           Japa Maly Thengwy

Co máme my?

Máme budhistické korálky, které splní i potřeby náročnějších uživatelů. Mimořádné kousky z rudrákšových korálků vyráběné pro nepálské budhisty přímo v Nepálu.

Ale máme také japa maly pro lidi, kteří si chtějí udržet kontakt s duchovním světem, ale nechtějí každý den točit malu. Maly, které slouží jako pomůcka ke zklidnění mysli, zpomalení v rychlém světě.

Máme i maly, které jsou efektním doplňkem. Které podtrhnou správný styl a doladí detaily. Protože i to je důležité.

                  náramek japa mala


Tak. Teď už víte, že růžence v našem kostele jsou původem z Indie. Máte představu, k čemu se taková japa mala používá. A víte, jak najít pro sebe tu pravou.

 

Tak jakou Japa Malu si vyberete vy?

 

Datum: 24. duben 2018, autor: Michal Tomeš

Doprava zdarma při objednávce nad 1000 Kč
Dárek ke každé objednávce

Kontaktní adresa

Orient shop Omtara
Střížov 10
Drahanovice
783 44

Velkoobchodní sekce

Sociální sítě

Přejít na stránky olomouckeorient.cz
Všechna práva vyhrazena Orient shop Omtara 2014