Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Blog

Indické oblečení a jeho kvalita


Že mají Indové poněkud odlišný pohled na to, co je a není „kvalitní“, je nejspíš už všeobecně známým faktem. Indové milují látky, oblečení, výrazné vzory a barvy, ruční výšivky a zářivé doplňky. Nějaký ten flíček, dírky či lezoucí nitka je ale nechávají úplně v klidu. Proč? Protože kdyby takové věci řešili, museli by se zbláznit. Žijí totiž v Indii.

 

Kvalita indického oblečení a menší dílny

Nebudeme se teď bavit o obřích továrnách, kde se šije oblečení pro světové obchodní řetězce. Tam jsou podmínky samozřejmě odlišné. Běžné oblečení – tedy i to, které najdete na našem eshopu, se šije v malých dílnách a dílničkách, mnohdy otevřených přímo do ulice.

Indické ulice, zvláště ve velkých městech, bývají špinavé. A hodně, hodně prašné. Můžete jít po indické ulici, a přes prašný oblak zahlédnete ve výklenku domu šicí stroj a židli, na které sedí děda a pilně šije. I tak může vypadat indická dílna. Pro Inda je to často místo, kde nejen pracuje, ale také v průběhu dne dle možností odpočívá, spí a jí. Všechny tyto věci se pak samozřejmě na oblečení mohou ve větší či menší míře podepsat.

indické oblečení výroba

Proč chtít oblečení z Indie?

Indické oblečení patří k nejkrásnějšímu, nejbarevnějšímu a nejnápaditějšímu, s jakým se můžete setkat. A právě proto se občas přivíráme oko a některé kousky kupujeme, i když podle evropských měřítek už je kvalita sporná.

indické šaty

S čím se tedy můžete konkrétně setkat?

  • Lezoucí nitky. S tím si Indové opravdu hlavu nelámou. Na takovou banalitu nemají čas. A mnohdy už takové věci ani nevidí. Nejedná se o vadu, jen estetický nedostatek, který lze s malými nůžkami hravě během chvilky odstranit. Pokud se s tím setkáte, nitky stačí u látky opatrně zastřihnout. Nikdy za ně netahejte a neškubejte. Zvlášť u jemných materiálů by mohlo dojít k poškození látky.
  • Křivé ušití. Pokud šijete během dne už svoji patnáctou košili ve skoro 40°C vedru, snadno se Vám stane, že Vám to při šití nebo už stříhání látky někde trošku uletí a pak je třeba jeden rukáv trošku kratší, než druhý. Co s tím? V první řadě je třeba si oblečení obléct a chvilku si v něm před zrcadlem zahrát na modelku. Mnohdy je se trošku šikmé švy při nošení „ztratí“. Koukněte se na sebe. Pokud převažuje dobrý dojem (jé, to mi sluší!), pak je vše v pořádku. Pokud jste ale v neurčitém rozpolcení (Je to hezké, ale nějaké šišaté, vypadám jak zvoník u Matky Boží…), oblečení nám raději pošlete zpátky.

Pozor! Některé oblečení Indové šijí asymetricky záměrně! Nejčastěji se jedná o dolní lem šatů, sukní či halenek. U nás se s tím můžete setkat třeba u klasických indických šatů nebo například u batikovaných šatů

  • Fleky a flíčky. Zde je třeba rozlišovat, jaké ho je flek původu. Kupříkladu u ručně tištěných látek jsou flíčky zcela normální. Jsou běžnou součástí designu a vznikají již při výrobě (Psali jsme o tom již v našem článku o ručním tisku.) Pokud se jedná o flek zcela zřejmě jiného původu (barva, mastnota), je třeba uvážit, jaká je jeho velikost a umístění, budeli nám to při nošení vadit.
  • Dírky a drobné vady látky. Opět záleží na velikosti a umístění. Drobné dírky od špendlíků a vytažených nitek nejsou obecně brány za závadu. Velké díry a rozsáhlé kazy už samozřejmě ano.

indické oblečení kaftany

Recy-věci

Samostatnou kapitolou je oblečení šité z recyklovaných materiálů. Jedná se nejčastěji o letní oblečení z recyklovaného sárí, například legendární Kariza sukně (o tom, co je kariza a jak z ní uděláte 100 různých kusů oblečení, si přečtěte zde). Tam jsou drobné defekty obvykle samozřejmou součástí. U takových kousků vždy původ popisujeme a mnohdy je již v názvu označujeme jako „vintage“ a cena je dle toho úměrná. Pokud se ale jedná o větší kazy, zařazujeme i tyto jako II. jakost a cena je pak odpovídající druhé jakosti.

kariza sukně

 

Jak se tedy postavit k indické kvalitě?

Nejvíce vždy samozřejmě záleží na vašem úhlu pohledu a na tom, jak se v oblečení cítíte. Není třeba se předem stresovat. Pokud se Vám cokoliv nepozdává, oblečení můžete vždy bez udání důvodu do 14 dnů od obdržení vrátit. Samozřejmě jsme ale vždy rádi za zpětnou vazbu. Tedy pokud nám napíšete, proč oblečení posíláte zpět.

Může se stát, že se vám oblečení líbí, rádi byste si ho ponechali, ale našli jste něco, u čeho si nejste jisti, zda-li to není i na indické poměry „trošku moc“. Nejlépe to vyřešíme, když nám napíšete a poradíme se spolu.

indická halenka

 

Dobrá rada nad zlato

Nejdůležitější tedy je si oblečení co nejdříve rozbalit, prohlédnout a vyzkoušet. V rámci 14 denní lhůty se vždy vše řeší rychleji a snáz, než pozdější reklamace, kdy už nemusí být zřejmé, kdy a co jakým způsobem vlastně vzniklo.

 

indické kalhoty

Datum: 14. leden 2020, autor: Hana Tomeš Filipi

Doprava zdarma při objednávce nad 1000 Kč
Dárek ke každé objednávce

Kontaktní adresa

Orient shop Omtara
Střížov 10
Drahanovice
783 44

Velkoobchodní sekce

Sociální sítě

Přejít na stránky olomouckeorient.cz
Všechna práva vyhrazena Orient shop Omtara 2014