Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Blog

Co je viskóza, rayon a umělé hedvábí?


Viskóza. Rayon. Umělé  hedvábí.

Rayon Viskoza umělé hedvábíMožná vás to teď překvapí, ale je to to samé. Jen každý tomu říká trošku jinak. A obzvláště Indové si s cedulkami moc hlavu nedělají. Na indických šatech můžete najít cedulky 100% Viscose, 100% Rayon nebo 100%  Viscose silk. Nebo cokoliv mezi tím či jakkoli jinak napsané anebo pro změnu vůbec žádnou cedulku nenajdete.

Trošku zmatek je v tom, že v různých částech světa se používá odlišné označení. Ale jedná se o prakticky stejnou látku. Umělé hedvábí se začalo označovat jako Rayon kolem roku 1930. Rayon se narodil v Evropě kolem roku 1900 a v Indii (v Kerale) začalo jeho první komerční využití až kolem roku 1950. Takže horká novinka. A jeho obliba stále roste a není se čemu divit.

 

Umělé…? Děkuji, nechci…

Asi vás to zase překvapí, ale jedná se o přírodní vlákno. Přírodní vlákno, které se vyrobilo jako umělé. Divné, že? Toto vlákno se vyrábí z celulózy. Jinými slovy například z bavlny, ze dřeva, ze lnu, z bambusu… zkrátka z čehokoli, co obsahuje alespoň nějakou celulózu.

Jak se to stane?

Zjednodušeně: celé se to rozpustí a pak prožene tryskou a vytryskne pramínek viskózy. Složitě: Z celulózy se rozpuštěním v hydroxidu sodném tvoří xanthogenát, ze kterého po průchodu tryskou v lázni z kyseliny sírové a síranu zinečnatého vzniká nepřetržitě textilní vlákno. Ještě více vzorečků najdete v článku Viskózová vlákna na Wikipedii.
 

 

Proč je to tak dobré?

Tak, konečně! Oblečení z rayonu dovážíme už před deset let. Zkušenosti s ním máme bohaté a nabídku oblečení pestrou. Vypíchneme v pár bodech to nejlepší.

  • Nosit viskózu je blaho, oblečení příjemně splývá po těle a chladí.  V horkých dnech doslova požehnání z nebes (s největší pravděpodobností jsou do rayonu oblečeni i andělé.) Naprosto fantastickou záležitostí jsou viskózové krátké sukně a letní dámské tuniky!
  • Oblečení z rayonu nežmolkuje. Mezi zajímavé vlastnosti patří také fakt, že se na oblečení z rayonu nechytá binec, protože vlákna neelektrizují (čili se na ně prach nepřilepí.)
  • Rayonová látka se dobře barví. Oblečení z ní je pestré, veselé, barevné a hýří fantazií - a ta indická nezná hranice! Je radost ho nosit, stejně tak, jako je radost se na něj dívat.

viskozova rayonová sukně

 

 

 

 

 

 

 

Jak se o oblečení z rayonu starat…

Dobrá zpráva je, že rayon není nijak zvlášť náročný na údržbu. Respektivě není o nic složitější než jakékoli jiné oblečení z Orientu. V pár bodech to nejpodstatnější (podrobně jsme se praní oblečení z rayonu věnovali ve článku 8 praktických rad, jak prát rayon (viskózu)):

  • Nesmí se ždímat, protože vlákna slábnou a dochází k jejich natažení. Omylem jsme jednou jedny rayonové kalhoty nechali dlouze ždímat. Když šly do pračky, měly normální délku. Pak jsme vytáhli něco, co by bylo dlouhé i žirafě na chůdách…. Ale barvy zůstaly pořád krásné. Takže po vyprání jen zlehka vymačkat vodu a přehodit do stínku na šňůru!
  • Také není dobré rayonové oblečení často prát. Vlákna vodou zkrátka trošku trpí. Stejně tak se nedoporučuje rayonové oblečení bělit. Zkrátka všeho s mírou.
  • Některé oblečení z rayonu se docela rádo mačká. Žehlit lze, nicméně rozhodně trochu studenější žehličkou.
  • Praní doporučujeme ručně ve vodě o 30 stupních. Budete-li prát na 40 v pračce, oblečení to nejspíše přežije, ale zkracujete mu živůtek.

Viskozové oblečení na léto

 

 

Tak. Dozvěděli jste se, že Viskóza = Rayon. Že umělé hedvábí je také přírodní látka. Znáte výhody oblečení z rayonu a víte, jak se o něj starat (a ještě více informací, jak se správně starat o oblečení z viskózy, se dočtete ve článku 8 praktických rad, jak prát rayon (viskózu))

 

Tak nám napište, jestli také máte něco pěkného z viskózy a jak se vám to nosí!

Datum: 22. květen 2018, autor: Michal Tomeš

Doprava zdarma při objednávce nad 1000 Kč
Dárek ke každé objednávce

Kontaktní adresa

Orient shop Omtara
Střížov 10
Drahanovice
783 44

Velkoobchodní sekce

Sociální sítě

Přejít na stránky olomouckeorient.cz
Všechna práva vyhrazena Orient shop Omtara 2014