Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Blog

8 praktických rad, jak prát bavlnu


Máte bavlněné z oblečení z Indie? Z Nepálu? Z Thajska? Tak rozhodně čtěte - dozvíte se tipy, jak oblečení z bavlny správně prát a dlouho se z něj radovat!

 

Bavlna a organická bavlna – jak se s nimi poprat?

Bavlna a organická bavlna – o tom, jaké jsou mezi nimi rozdíly a proč na Omtaře najdete oblečení z obou těchto materiálů, jsme Vám již psali v článku Pohodlí jako v (organické) bavlnce. (A že to byl opravdu článek nabitý strhujícími fakty a zajímavostmi!) Nyní pro Vás ale máme tipy, jak oblečení z bavlny (i té organické) prát.

 

Dobrá rada číslo 1

Je dobré vědět, že praní bavlněnému oblečení v zásadě nijak neškodí (na rozdíl od viskózy, jak jste si o tom mohli přečíst v našem článku 8 praktických rad, jak prát rayon (viskózu). Jen je třeba vědět, jak na to, aby bylo oblečení vyprané, ale nepůsobilo jako po vleklém boji.

 

Dobrá rada číslo 2

Nebojte se. Klidně použijte pračku. U každého oblečení z Orientu je vždy uvedeno praní v ruce. My to také tak uvádíme u každého oblečení – praní v ruce. Ale ruku na srdce, kdo by to dělal (ale pssst, k ničemu vás nenabádáme!). Když už mluvíme o té pračce, mrkněte, jak se dělá pravý bavlněný stonewash - ze článku Stonewash, když se šaty perou s kameny, budete určitě u vytržení :-)

 

 

Dobrá rada číslo 3

Nepřežeňte to s teplotou! Bavlněná vlákna by to sice zvládla, ale u mnohého oblečení by se výrazně mohla proměnit barevnost. Od 40°C se už taky rády tvoří žmolky. Ideální tedy zůstává program ruční praní na 30°C.

Když už jsme u toho žehlení, podívejte se na našeho Omtara Ironman cool

 

Dobrá rada číslo 4

Oblečení perte obrácené naruby. A raději samostatně nebo s oblečením velmi podobných barev. Zvláště ručně barvené a tištěné oblečení by vás mohlo pěkně potrápit. Pro tu krásu se ale troška péče navíc určitě vyplatí. (Pokud vás zajímá oblíbená indická technika ručního potisku, určitě si přečtěte náš článek Blok print. Za velkou dřinu velká paráda.)

 

Dobrá rada číslo 5

Při praní přidávejte ocet. Možná jste to už slyšeli a přijde vám to divné, ale fakt to funguje. Ocet je výborný ustalovač a rozjasňovač barev. Při praní v pračce ho nalijte do přihrádky na aviváž (aviváž na etno oblečení raději vůbec nepoužívejte), při ručním praní ho půl šálku přilijte do lázně s posledním mácháním a už neoplachujte. Nežádoucího odéru se bát nemusíte. Při sušení ocet vyčichne.

 

Dobrá rada číslo 6

Ačkoliv se bavlna poměrně dobře žehlí, zvlášť při vyšších teplotách může barva doslova mizet před očima. Pokud už se rozhodnete bavlněné oblečení z Orientu žehlit, pak raději na nejnižší stupeň a hlavně obrácené naruby. Jednodušší je ale žehlení předcházet.

 

Dobrá rada číslo 7

Oblečení po vyprání co nejdříve vyndejte z pračky, rozklepněte ho a řádně pověste, abyste ho pak pokud možno nemuseli vůbec žehlit.

 

Dobrá rada číslo 8

Sušte naruby pověšené někde v polostínu. Určitě se vyhněte prudkému slunci, které by barvám na bavlněné látce mohlo velmi uškodit. Bavlněné oblečení se dát sušit i v sušičce, ale u toho indického to moc nedoporučujeme. Častým sušením v sušičce bavlněná látka řídne (proto máte po sušení oblečení z bavlny v sušičce vždycky plný filtr – někam se ta vlákna ztrácet musí, že?) Při vysoké teplotě ale může dojít i ke žmolkování a srážení látky. Za nás tedy sušička ne.

 

Nebylo to tak hrozné, že? Kolem starostí o bavlněné oblečení existuje mnoho mýtů, ale dle našich zkušeností toho bavlna vydrží poměrně dost. Rozhodně snese trošku drsnější zacházení než třeba viskóza, která má ale zase mnohé jiné výhody (jak si o tom ostatně můžete přečíst v našem článku Co je viskóza, rayon a umělé hevábí.)

 

Bavlněné oblečení na Omtara.cz

 

 

 

 


 

Takže abychom si to shrnuli. Oblečení z bavlny můžete prát, a to i poměrně často. Za všech okolností ale myslete na barvy! Perte naruby, dávejte ocet, sušte naruby, žehlete naruby a nenechte ho vyšisovat na sluníčku!

Datum: 8. březen 2020, autor: Hana Tomeš Filipi

Doprava zdarma při objednávce nad 1000 Kč
Dárek ke každé objednávce

Kontaktní adresa

Orient shop Omtara
Střížov 10
Drahanovice
783 44

Velkoobchodní sekce

Sociální sítě

Přejít na stránky olomouckeorient.cz
Všechna práva vyhrazena Orient shop Omtara 2014